02 Temmuz 2015 Perşembe

Şairler sultanı: Necip Fazıl Kısakürek

Şairler sultanı: Necip Fazıl Kısakürek Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?

20 Ekim 2011 Perşembe 12:18
Şairler sultanı: Necip Fazıl Kısakürek

Şairler sultanı: Necip Fazıl Kısakürek
Necip Fazıl Kısakürek Kimdir?
26 Mayıs 1904’te İstanbul’da doğan Necip Fazıl, başta şiir olmak üzere tiyatro, roman, anı, düşünce yazısı gibi farklı türlerde eserler verdi. Deniz Harp Okulu’nda ve ardından Paris Sorbonne Üniversitesi’nde felsefe bölümünde okudu. Hayatı, bir tasavvuf büyüğü olan Abdülhakîm Arvâsî Hazretlerini tanıdıktan sonra tamamen değişti. O andan itibaren hayatını, fikir mücadeleleri ile geçiren Necip Fazıl, sanatını buna yönelik olarak sürdürmüş, defalarca yargılanmıştır. 1980’de Türk Edebiyatı Vakfı tarafından “Şairler Sultanı” unvanı verilen Necip Fazıl Kısakürek, 25 Mayıs 1983 günü vefat etmiştir.
Sivri Dil, Keskin Zekâ, Keskin Kalem
Şair, yazar, hatip, fikir adamı… 78 yıllık ömrüne onlarca eser, konferanslar, ödüller ve bunlarla beraber 9 hapis cezası sığdıran Necip Fazıl Kısakürek, adı lise kitaplarından aşina olan, “Kaldırımlar” isimli şiiri ile hatırlanan biridir çoğu kimse için. Onun yakın tarihimizdeki büyük fikir akımlarından birini başlattığı, fikirlerinin etkisinin hâlâ kuvvetle hissedildiği göz ardı edilmiş; bu büyük fikir adamı, ideolojik kamplaşmalar sebebi ile hak ettiği düzeyde bir ilgiye mazhar olamamıştır.
Fikirlerini benimseyip benimsememekten bağımsız olarak değerlendirildiğinde, Necip Fazıl’ın; kitleleri peşinden sürükleyen bir ideolog olduğu, fikirlerinin bugün bile takip edildiği objektif olarak görülebilir. Fikirlerini beğenmeyenlerin, -birçok başka ideolojide de söz konusu olduğu gibi- bu tür bir objektiflik ile hareket etmesi zor olabilir. Bunu anlayışla karşılamak mümkündür. Ancak fikirlerini sevmemek bazı kişilerde genel bir nefrete sebep oluyor ve Necip Fazıl gibi Türkçe edebiyatın en müstesna şiirlerini yazmış, roman ve tiyatro eserlerinde Türkçenin en kıvrak halini nakış nakış dokumuş biri görmezden geliniyor. Şiirleri, nesirleri adeta yok sayılıyor. Ama ideolojisi gözüne set çekmemiş insanlar, bu reddedilemez gerçeğin tadını çıkarmaya, Necip Fazıl’ın eserlerini zevkle okumaya devam ediyor.
Baştan Sona Değişen Bir Hayat
Necip Fazıl, otuzlu yaşlarına kadar, şimdilerde bilinen fikirlerinden oldukça uzak bir hayat yaşamıştı. Kendi ifadesi ile “bohem” olarak nitelendirdiği bu dönemde yazdığı şiirleri de sonradan yırtıp atmıştır. Derbeder bir hayat yaşayan Necip Fazıl için Sorbonne Üniversitesi’ndeki hocalarından biri olan ünlü filozof Henri Bergson da Necip Fazıl’da bir filozoftaki bütün kabiliyetleri gördüğünü ancak fazlaca derbeder olduğunu söyler.
Büyük şair, ününün gittikçe arttığı dönemlerde yeni felsefî arayışlar içerisindedir. Bu halde iken 1934 yılında bir gün evine döndüğü sırada “şirket-i hayriye” vapurunda kendi tabiri ile “o güne kadar hiç görmediği, bir daha da göremeyeceği "Hızır" tavırlı bir adam” ona bir adres verir. Bir ilkbahar günü, ressam Abidin Dino ile beraber bu adresi aramaya çıkan Necip Fazıl, Eyüp sırtlarında yıllar sonra bir şiirinde “Bana, yakan gözlerle, bir kerecik baktınız / Ruhuma, büyük temel çivisini çaktınız!” diyeceği Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri’nin evine ulaşır ve o günden sonra bu zâtı asla bırakmaz.
Necip Fazıl Kısakürek, hayatındaki bu önemli değişimi bir başka şiirinde “Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum; / Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum...” mısraları ile anlatır. Bundan sonra şiiri hakikati aramak, Allah’a ulaşmak için bir araç olarak gören Necip Fazıl, eserlerini bu düşünce ekseninde vermeye başlar. Şairin bu düşüncelerle yazdığı “Çile” isimli şiiri ve aynı isimdeki kitabı şiir anlayışını çok açık bir biçimde ortaya koyar.
Bu değişimden sonra bilinçsizce gelişen ve Batı’yı taklitten ibaret olan politikalara tepkisi sebebi ile hakkında defalarca dava açılan Necip Fazıl, pek çok kez de hapis cezası aldı. Fikirleri sebebi ile çıkardığı Büyük Doğu dergisi çok defa kapatıldı ve toplatıldı. Daha önceden eserleri okul kitaplarında yer alan şair,  kitaplardan çıkarılmış ve birçok siyasî baskıya maruz kalmıştır.
Necip Fazıl yazılarında Batı hayranlığını, maneviyatı göz ardı eden fikirleri eleştirmiş ve değerlerinden koparılan bir ülkenin kendi özüne, kendi kültürüne dönerek gelişebileceğini anlatmıştır. Tarihinden güç alan ve kendi ahlâkî, sosyal, kültürel değerlerini kaybetmeden gelişen bir ülke modeli hayal etmiştir. Necip Fazıl, bunun yanında “kaba softa, ham yobaz” diye tarif ettiği, yalnızca maneviyata önem vererek yaşayan, dünyadaki ilmî ve teknik gelişmeleri yok sayan bir insan tipi yetiştirmek amacında olanları da eleştirmiştir.
Eleştiriden hiç çekinmeyen Necip Fazıl Kısakürek, sivri dili ve keskin zekâsı ile hiciv yazıları da kaleme almıştır. Ama Necip Fazıl’ın ününü borçlu olduğu tür elbette şiirdir. “Kaldırımlar”, “Sakarya Türküsü”, “Çile”, “Canım İstanbul” şiirleri ile bilinen şair, 25 Mayıs 1983’te pencereden dışarı bakarak “Demek böyle ölünürmüş!” der. Hayatında önemli bir yeri olan mayıs ayında veda eder bu dünyaya.
Üstad Necip Fazıl Sempozyomu
Necip Fazıl Kısakürek’i daha iyi anlamak, eserlerini ve kişiliğini daha iyi tahlil edebilmek için bu ayın sonunda İstanbul’da bir sempozyum yapılıyor. İlgililerin kaçırmaması gereken bu sempozyum, 29 Ekim 2011 Cumartesi günü Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi’nde sabah ve öğle olmak üzere iki seans halinde saat 10:00 – 17:30 arasında yapılacak. Necip Fazıl’ın farklı yönlerinin farklı akademisyen ve araştırmacılar tarafından ele alınacağı sempozyumda, Necip Fazıl’ın şiirleri ve şiirlerinden bestelenmiş şarkıları da seslendirilecek.
 
 
 
 
 
 
 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  GAZETE MANŞETLERİ

  HAVA DURUMU

  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

  EN ÇOK OKUNANLAR

  BUGÜN

  BU HAFTA

  BU AY

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:

  ARŞİV